ועדת השרים לחקיקה אישרה פה אחד את הרפורמה בהליך הכשרת הנהג בישראל המאפשר לקבל רישיון נהיגה כבר בגיל 16 ותשעה חודשים עם מלווה לחצי שנה.

קבלת רשיון נהיגה מגיל 16 ותשעה חודשים אך עם יותר מגבלות מאלו הקיימות כיום

החוק יועבר בימים הקרובים לקריאה ראשונה במליאת הכנסת ולאחר מכן לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת. עם אישורו על ידי ועדת הכלכלה, יוגש החוק לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת. על פי התוכנית שגובשה על ידי משרד התחבורה, יתבצעו לימודי הנהיגה בישראל,  באמצעות מרכזי לימוד נהיגה מיוחדים (מל"נים) וישולבו בהם לימודים עיוניים של תורת הנהיגה. המל"ן הוא מרכז לימוד נהיגה שנועד להכשיר תלמידי נהיגה בשיטה חדשנית. תוכנית הלימודים כוללת שילוב של שיעורים מעשיים ושיעורי השלמה עיוניים, המתבצעים בו זמנית. זאת, כחלק מתפיסה חדשנית של לימודי הנהיגה. תוכנית הלימודים החדשה תתבסס על כרטיס תלמיד חדש שיכיל 52 מטלות מעשיות ו- 24 מערכי שיעור עיוניים, אותם יידרש התלמיד לבצע במשך תקופת הלימודים.

או מלאו את הפרטים לייעוץ חינם 

 

במסגרת הרפורמה ניתן יהיה להתחיל בלימודי הנהיגה בגיל 16 וחצי, בהתאם לתוכנית הלימודים שנקבעה על ידי המל"ן. בגיל 16 ותשעה חודשים ניתן יהיה לגשת לראשונה למבחן המעשי, במקום גיל 17 כיום, אולם הנהיגה תותנה בחובה ליווי של מלווה במשך שישה חודשים. מי שיעבור את הבחינה בהצלחה יקבל "היתר נהיגה" מיוחד שיותנה בחובת ליווי של מלווה במשך שישה חודשים, הכוללים 3 חודשים של נהיגה ביום ובלילה ו- 3 חודשים נוספים של נהיגת לילה בלבד. משך הליווי לא יפחת מ- 50 שעות.  בתום תקופת הליווי יחתמו המלווה והנהג על הצהרה המאשרת את ביצוע הליווי ורק לאחר מכן יונפק לנהג רישיון נהיגה קבוע מטעם רשות הרישוי.

 

משרד התחבורה מגבש בימים אלה סדרה של תקנות הנדרשות ליישום החוק, כמו למשל: תוכנית הליווי של הנהג החדש, תכנית הלימודים של המל"נים וכן הגיל המינימאלי שבו ניתן לקבל רישיון נהיגה. יצוין כי קביעת הגיל המינימאלי שבו ניתן לקבל רישיון נהיגה הכנסת נתונה לסמכותו של שר התחבורה והבטיחות בדרכים, באמצעות התקנת תקנות והיא אינה מצריכה חקיקה מיוחדת של הכנסת.

 

הרפורמה במערך לימוד הנהיגה כוללת גם שיפור ברמה המקצועית של בוחני הנהיגה והתאמתם לתוכנית הלימוד החדשה של מרכזי המל"ן, כך למשל נקבעו קריטריונים אחידים של מבחני הנהיגה המעשיים לכלל בוחני הנהיגה בארץ. כמו כן, יורחבו הדרישות לקבלת רישיון להוראת נהיגה למורי הנהיגה. התוכנית החדשה שגובשה כוללת שיפור ברמה המקצועית של מורי הנהיגה, לרבות השתלמויות מקצועיות ובחינות על ידי רשות הרישוי.

תגובות (0)

There are no comments posted here yet

השאירו את תגובותיכם

מצורפים (0 / 3)
Share Your Location