הממשלה אישרה היום את הצעת השר התחבורה להקים שדה תעופה בינלאומי בתמנע בניהול רשות שדות התעופה.

אילוסטרציה של השדה החדש בתמנע

הממשלה אישרה היום (יום ראשון) את הצעתו של שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, להטיל על רשות שדות התעופה (רש"ת) להקים שדה תעופה בינלאומי בתמנע שליד אילת, שישמש כשדה תעופה אלטרנטיבי נוסף לשעת חירום.

או מלאו את הפרטים לייעוץ חינם 

 

על פי הצעת ההחלטה, מימון הפרויקט יחול במלואו על ידי רשות שדות התעופה והיא תהיה רשאית לגייס חלק מעלות הפרויקט ממקורות חיצוניים. בהתאם להחלטה, יתאפשר לרש"ת להגיע להסדר עם מנהל מקרקעי ישראל, במסגרתו ימומן חלק מהפרויקט באמצעות מכירת המקרקעין של שדה התעופה הקיים באילת. הפרויקט יוקם בשיטת "פרס-קנס" שבו היזם מקבל פיצוי על סיום הפרויקט לפני המועד שנקבע ומאידך, נקנס על איחור בהשלמת הפרויקט.

 

ההחלטה התקבלה בניגוד לדרישת משרד האוצר אשר דרש שהפרויקט יוקם בשיטת BOT ע”י מפעיל פרטי כדוגמת כביש 6 ופרויקטים נוספים אחרים. לפי משרד התחבורה, בחירה במפעיל פרטי הייתה מעכבת את ביצוע הפרויקט בשנים רבות בשל הצורך בחקיקה מסודרת בנושא.

 

שדה התעופה הבינלאומי החדש בתמנע יקרא על שם אילן ואסף רמון. עלות הקמת הפרויקט מוערכת בין 1.6-2.0 מיליארד שקלים והבנייה צפויה להימשך כ-3 שנים. השדה נמצא במרחק של 18 ק”מ מהעיר אילת ולצורך קיצור זמן הנסיעה יורחב כביש הכניסה הצפוני לאילת לכביש של 4 נתיבים, 2 לכל כיוון, וזמן הנסיעה יעמוד על לא יותר מ-10 דקות.

 

שדה התעופה בתמנע יכלול מסלול המראות ונחיתות באורך של כ-3,500 מטרים, וכן מגדל פיקוח וטרמינל מרווח, שיתן מענה לכשני מיליון נוסעים בשנה, ברמת שירות גבוהה. כמו כן יכלול הפרויקט עמדות חניה למטוסים רחבי גוף ובינוניים, רחבות חניה למטוסי טורבו-פרופ, אזורי תפעול, חנויות "דיוטי-פרי", מערך כבישים חדש ומגרשי חניה. בנוסף לכך, הורה השר כץ לזרז את חיבור שדה התעופה בתמנע לעיר אילת גם באמצעות שלוחה של רכבת שתתחבר בעתיד לרכבת המתוכננת באילת.

 

כמו כן, אישרה הממשלה הצעת החלטה של השר כץ, המכירה בצורך הלאומי הדחוף בהקמת שדה תעופה נוסף בישראל שישמש כשדה משלים לנתב"ג. ההצעה קובעת כי שדה התעופה המשלים לנתב"ג יוקם בשילוב הסקטור הפרטי. עוד נקבע כי שר התחבורה והבטיחות בדרכים ושר הביטחון יגישו לממשלה בתוך 90 יום את המלצות צוותי ההיגוי הבינמשרדיים שמונו לבחינת קידום זמינות לשדה תעופה בינלאומי, כשדה משלים לנתב"ג, זאת לצורך קבלת החלטה על מיקומו של השדה המשלים.

תגובות (0)

There are no comments posted here yet

השאירו את תגובותיכם

מצורפים (0 / 3)
Share Your Location