משרד האנרגיה, חברת החשמל וחברת EV-Edge מקבוצת יוניון חתמו על הסכם במסגרת פיילוט להתקנת עמדות טעינה למכוניות חשמליות במתחמי מגורים. מתחם המגורים הראשון הינו מתחם של 4 בנייני מגורים ברמת אביב ג', מתחם עם 1,200 מקומות חניה וכ- 40 רכבים חשמליים שיתחברו לתשתית הטעינה בחצי השנה הראשונה.

 

או מלאו את הפרטים לייעוץ חינם 

פריסת תשתיות הטעינה צפויה להסתיים עד סוף 2021. הפיילוט יבחן אספקטים שונים של טעינת רכב חשמלי במתחמי מגורים משותפים, כולל התנהגות צרכים אל מול תמריצים כלכליים, ייבחנו נתוני צריכה, נתוני איכות אספקת החשמל והשלכות הטעינה. כמו כן, תיבחן יכולתה של חברת החשמל להגביל עומסים ברשת - מה שנקרא טעינה מנוהלת - כולל ממשק בין ספק הטעינה לחברת החשמל.. 

 

בנוסף לכך תיבחן מניית המשנה – התקנת מונה ראשי ומונים בעמדות. בהמשך הפיילוט מתוכננת האפשרות להרחבת הפיילוט לתחום ה-V2G - אספקת חשמל לבניין באמצעות הסוללה של הרכב החשמלי.

 

מחברת EV-Edge נמסר כי "כחברה המובילה והגדולה בישראל עם מעל 500 עמדות פעילות ברחבי הארץ. שיתוף הפעולה התקדימי בישראל עם משרד האנרגיה וחברת החשמל הינו בשורה אמיתית לענף הנדל"ן למגורים במשק. שוק הרכבים החשמליים בישראל צובר תאוצה בתקופה זו והסינרגיה עם קטר הצמיחה הנדל"ני הינה מתבקשת ומהווה צעד אסטרטגי משמעותי ביותר".

 

ד"ר גדעון פרידמן, המדען הראשי בפועל במשרד האנרגיה, ציין כי "משרד האנרגיה פועל להסדרת מכלול הנושאים הדרושים על מנת לייצר את התנאים האופטימליים לפיתוח שוק כלי הרכב החשמליים בישראל, מקדם חקיקה והסרת חסמים לכניסת כלי רכב חשמליים לשוק בישראל, ומאיץ את הקמת תשתית הטעינה, שיאפשרו את המעבר מכלי רכב המונעים בתוצרי נפט לכלי רכב חשמליים. טעינת רכבים בבתים משותפים היא נושא מרכזי, שאנו מרכזים מאמצים להסדירו. מצד אחד נדרש שכל בעל רכב יוכל לטעון אותו, ומצד שני נדרש ניהול של הטעינה בבית המשותף, כדי לאפשר חיבור של כל הצרכנים מבלי לפגוע ברשת החשמל".

 

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, מסר כי "הפילוט הנוכחי הוא חלק מסדרת פעולות בהערכות החברה לעידן הרכב החשמלי. האתגר בכניסת רכבים חשמליים הוא אדיר וחברת החשמל פועלת ביחד עם משרד האנרגיה להכנסת טכנולוגיות חדשות שיאפשרו להתמודד עם הגידול הנדרש בפיתוח רשת חשמל וניהול עומסים מתקדם של רכבים חשמליים וספקי טעינה בהיקפים הולכים וגדלים."