סקודה VIXION X הוא אח קטן לקארוק ולקודיאק, מצויד במערכת הנעה היברידית עם מנוע CNG.

 

הקונספט סקודה VISION X אותו סקודה מציגה בתערוכת ז'נבה, הוא הצצה ראשונה אל הקרוסאובר העירוני החדש והראשון של סקודה, אם תרצו הגרסה של סקודה לארונה של סיאט, יחד עם הצגה של מערכת הנעה היברידית חשמל+גז (CNG Hybrid).

או מלאו את הפרטים לייעוץ חינם 

 

אם לא היו אומרים לנו כי מדובר בקונספט, בהחלט היינו יכולים לחשוב שזה הקרוסאובר העירוני החדש של סקודה. העיצוב מתכתב ישירות עם הקרוסאוברים האחרונים של החברה, הקודיאק והקארוק, אך כדגם המיועד לקהל אורבני צעיר, הוא קצת יותר "שובב" וספורטיבי למראה. נדמה כי בסקודה לא הצליחו לחמוק מאפנת הפנסים הראשיים הצרים, כפי שפגשנו לאחרונה בדגמי הפנאי של יונדאי.

 

החלק המעניין יותר בקונספט הוא יחידת ההנעה ההיברידית של הדגם המבוססת על מנוע המוזן בגז טבעי דחוס (CNG). המערכת ההיברידית כוללת מנוע 1.5 ליטר טורבו G-TEC המייצר בדגם הספק מרבי של 130 כ"ס ומומנט מרבי של 20.4 קג"מ והוא אחראי על הנעת הגלגלים הקדמיים. הסיבה העיקרית לשימוש בגז היא שמנועי CNG פולטים כ-18-25% פחות CO2 לעומת מנוע בנזין עם נתונים דומים.

סקודה היברידי גז
מערכת הנעה היברידית מבוססת מנוע המוזן בגז טבעי דחוס.

לצידו של המנוע ישנו מנוע חשמלי קטן המשמש גם כגנרטור ולהנעת המנוע ומסייע בעת הצורך. מאחור מותקן מנוע חשמלי נוסף בהספק של 27 כ"ס ומומנט מרבי של 7.1 קג"מ, אך באמצעות תיבת העברה הוא יכול להעביר גם עשרות קג"מ לגלגל מאחור, בהתאם לצורך. המנוע האחורי מצטרף בעת הצורך להנעה, בין אם בהאצה מלאה או בהתאם למצב האחיזה.

 

המנוע החשמלי האחורי מוזן באמצעות סוללות ליתיום-יון בקיבולת קטנה של 1.5kWh המאפשרת לפי סקודה נסיעה חשמלית מלאה עד לטווח של 2 ק"מ במהירות נמוכה. מנוע ה-1.5 ליטר מוזן באמצעות שני מיכלי גז המותקנים לפני ואחרי הציר האחורי. במקרה ולא מצאתם תחנת דלק עם עמדת תדלוק בגז, תשמחו לדעת כי לדגם גם מיכל דלק קטן בדיוק למקרים כאלו.

לפי סקודה, מערכת ההנעה הזו מספקת בדגם נתון תאוצה 0-100 קמ"ש של 9.3 שניות ומהירות מרבית של עד 200 קמ"ש. סקודה לא מציינת את נתון צריכת הדלק עם המערכת, אך היא כן מציינת כי לדגם פליטת CO2 נמוכה במיוחד העומדת על 89 גרם/ק"מ.

לקונספט VISION X, המבוסס על פלטפורמת MQB, מידות גדולות יחסית לקרוסאובר עירוני, עם אורך של 4,255 מ"מ, רוחב של 1,807 מ"מ ובסיס גלגלים חריג לסגמנט של 2,645 מ"מ - לסיאט ארונה רק 2,566 מ"מ. מידת הגובה לעומת זאת נמוכה יחסית עם 1,537 מ"מ, מה שמעניק לדגם את המראה הנמוך-רחב והספורטיבי יותר.